RedCat ערכות יצירה וסדנאות | 054-751-2730

מחזור ושימור איכות הסביבה

כמה מאיתנו עושים בחירה מודעת כשזורקים את בקבוקי הפלסטיק לכלוב המחזור? כמה מאיתנו חושבים על שימור הסביבה כשאנחנו זורקים עיתונים למיכל הירוק? כמה מאיתנו באמת עושים את כל מה שאנחנו יכולים כדי להשאיר לילדינו כמה שיותר מכדור הלכת שירשנו?

אז הנה כמה טיפים להתנהלות ידידותית במיוחד לסביבה.

כן, ניירות, קרטונים, בקבוקי פלסטיק ופחיות שתיה, הם התחלה טובה. מחזור הפסולת הוא הבט אחד חשוב ויעיל לשמירת איכות הסביבה.

וזה לא הדבר היחיד שיש בכחנו לעשות. בואו נחשוב על סוגי זיהום: זיהום אוויר, זיהום מים, זיהום אדמה.

זיהום אוויר נוצר משחרור גזים לאטמוספירה: תוצרי לוואי של תהליכי יצור תעשיתיים, שריפת דלקים תהליכים מטבוליים של אוכלי עשב וכו'. אז איפה האחריות שלנו כאזרחים קטנים? מחקר של הסוכנות האמריקאית לשימור הסביבה מראה ש-75% של פחמן חד-חמצני (גז רעיל מונע נשימה וסיבה מס' 1 של אסטמה בילדים) נוצר משימוש בדלק של רכב. כמות זו של פחמן חד-חמצני מהווה גם 27%  (יותר מרבע) מכלל הגזים של אפקט החממה.

וזה אומר שיש לנו גם את הכח להנמיך בהרבה את זיהום האוויר בתנאי שנוסעים פחות ברכב. עדיף להשקיע את הזמן בללמד את הילדים לקום ולהתארגן בזמן ללכת לבי"ס ברגל; וגם לחוגים שמתקיימים באותה העיר. לילדים יש קייטנה מחוץ לעיר בקיץ? תעזרו לעוד כמה משפחות לשלוח את הילדים לאותה קייטנה ותשלחו אותם בתחבורה ציבורית או בתורנויות הסעה בין ההורים. מבלים כמה שעות טובות במרכז קניות? תתכננו סדר ביקורים בחנויות, תחנו בנקודה הכי קרובה לחנות האחרונה ותלכו ברגל מחנות לחנות, גם כשאלה נמצאות בחלקים מרוחקים יחסית.

ומה לגבי תהליכים תעשייתיים? הרי לא לכולנו יש מפעלים בהם אנחנו יכולים "לנקות" את תהליכי הייצור, ורובינו באמת לא יודעים איך לנקות תהליכים כאלה. כל זה נכון. מה שאנחנו כן יכולים לעשות, מתוך הכרה שכל טיפה חשובה, זה לצמצם את השימוש בחפצים שנוצרים בתהליכים מזהמים. אנחנו יכולים לצמצם (ואף לבטל) את השימוש בכלים חד פעמיים. אנחנו יכולים לוותר על מוצרי עור, או לצמצם את שימושינו בהם לתיק אחד איכותי שיחזיק מעמד עשרות שנים. אנחנו יכולים לצמצם את השימוש שלנו בחפצי פלסטיק: כמה מאיתנו זורקים למחזור בקבוקי מיי עדן של 750 מ"ל, ואז קונים לילדים מיימיות פלסטיק? או קונים צלחות, כוסות, כדים וסכו"ם של פלסטיק כל עוד יש תינוקות ופעוטות בבית? את כל החפצים האלה אפשר לרכוש גם במתכת או קרמיקה. זה לא רק ידידותי לסביבה, זה גם יותר היגייני – פחות חיידקים נדבקים למשטחים שלהם ולכן פחות הזדמנויות לילדים לחלות, או לצינונים לעשות סיבובי הדבקה בתוך המשפחה.

ומה לגבי שימוש בחשמל? גם מרכזיות החשמל הן גורם חשוב לזיהום אוויר. כמה פעמים באמת חשבנו וחישבנו את השימוש שלנו בחשמל? כל פעם שמפעילים מדיח, או מייבש כביסה, או דוד חשמלי – "שיהיה, אולי נצטרך" – או תנור חימום? ואפילו קומקום חשמלי, מגהץ או טוסטר…

זיהום המים הוא הכי רחוק מהשפעתינו. כיום מזהמי המים העיקריים הם הביוב וגידול החיות למאכל. לא, אני לא ממטיפי האסכולה שכולם צריכים להיות צמחוניים או טבעוניים. לצערי, בהינתן גידול האוכלוסיה וסגנון החיים הטכנולוגיים המודרניים, אנחנו חייבים לגור בערים גדולות וזה מחייב ביוב. בתחום זה, הדבר היחיד שאני יכולה להמליץ, זה שכולנו נתמוך במציאה ומיסוד של תהליכי טיהור מי ביוב.

זיהום אדמה הוא התחום העיקרי בו יש לנו יכולת השפעה. לא רק בצימצום יצירת פסולת ואשפה, אלא בצרכנות מתאימה ובמחזור מירבי – הרחבה בנושא במאמר לא רק בקבוקי פלסטיק וניירת ביטוחים. צרכנות מתאימה מתבטאת בקניות חכמות, בשימוש בכלים וחפצים שמחזיקים מעמד הכי הרבה זמן, בניסיון לתקן דברים במקום להחליף אותם בקלות, בשימוש חוזר או שימוש למטרות משניות של חפצים שונים. כל חג שאנחנו קונים צעצוע או קישוט שישמש אותנו רק ליום-יומיים ואז ייזרק לפח, מרחיק אותנו משימור איכות הסביבה ומרחיק את הטבע הנקי והטהור מהילדים שלנו ומילדיהם. כל פעם שאנחנו זורקים בגד אחרי מספר קטן של שימושים, רק בגלל שיש לו קרע קטן או כתם מוסתר, אנחנו מעמיסים על החיריה ומקשים על הטבע להיבנות מחדש. כל פעם שזורקים ספה רק בגלל שלא אוהבים יותר את הצבע, ומעיפים לרחוב את השידה הישנה כי זה כבר לא באופנה, אנחנו משתמטים מתפקידינו כשומרי הסביבה וטבע.

ובשורה התחתונה, יש לנו הרבה אחריות וגם הרבה כח. אחרי כל האנרגיה והמודעות שאנחנו חייבים להשקיע בלשפר התנהגות, להתחשב בבני המשפחה, להתמודד עם חוסר ההתאמה בין הרצוי למצוי, אני מזמינה אתכם להשקיע עוד הרבה גם בשימור הסביבה, שימור הטבע. כן, אני מבקשת הרבה, ואני גם מבטיחה לכם הרבה: אני מבטיחה שכל טיפה חשובה, שכל מעשה משפיע ושלכל אחד מאיתנו יש את הכח!

השאר תגובה